Ortak ve Senaryolu Sınavlar Kaldırılmalı

Ortak ve Senaryolu Sınavlar Kaldırılmalı

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Sekreteri Nihat ÖRS, ülke genelinde yapılan ortak sınavlarla ilgili açıklamada bulundu. ÖRS, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

MEB’in 2023-2024 eğitim öğretim yılında 6. ve 9. sınıflarda  ülke genelinde başlattığı çoktan seçmeli ve açık uçlu ortak sınavlar fayda yerine zaman ve emek kaybından başka bir şeye yaramadı.  Öğretmenlerden bizlere senaryo sorularının sınıfta ders anlatan öğretmenin etkisini azalttığı, soruların düzeyinin dersin akışı  ile uyuşmadığı, soru sayısının yeterli olmadığı gibi konularda şikayetler gelmekte.

Öğretmeni bir sebeple derse giremeyen sınıfların senaryolu sorularda müfredatın sınav zamanına yetişmemesi durumu da başka bir problem. Ayrıca  sınavların derse giren öğretmenler tarafından değil, başka okul öğretmenleri tarafından okunmasına kapı açılması başka  sorunları beraberinde getirmiştir. 6.sınıflarda çoktan seçmeli ve açık uçlu sorularla yapılan sınavlarının   okunması için  bir çok öğretmenden ekipler oluşturup zorunlu görevlendirmeler yapılmıştır.

Öğretmenleri kendi derslerinden alarak bu öğretmenlerin okullarında derslerinin yaklaşık bir hafta boş geçmesi bu yanlış sınav uygulamasının sonucudur. Kendi sınıfının yazılısını öğretmenin okumaması öğretmene güvenmeme problemini de ortaya çıkarmıştır.  MEB, yaptığı uygulamanın öğretmenler odasında nasıl yankı bulduğunu öğrenmek istiyorsa, öğretmenlerin sesine kulak vermelidir. Ortak sınavları kaldırmalıdır. Eğitimde alınan  kararlar gelecek için yatırım olmalı. Anlık alınan karar sadece zaman kaybı olur.

Nihat ÖRS Genel Başkan Yardımcısı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır