T.6.4.10. Yazdıklarını düzenler.

T.6.4.10. Yazdıklarını düzenler.

a) Anlam bütünlüğünü bozan ifadelerin belirlenmesi ve düzeltilmesi sağlanır, kavramsal olarak anlatım bozukluğu konusuna değinilmez.

b) Metinde yer alan yazım ve noktalama kuralları ile sınırlı tutulur.

 

Soru-1:

Aşağıdaki parçada yay ayraçla belirtilen yerlere uygun noktalama işaretlerini getiriniz.

Televizyonda gördükleri bazı şeylerin çevremdeki insanların kafalarında sorular uyandırdığının farkındayım (    ) Ortada bu kadar sıkıntı, bu boyutta bir felâket varken niçin feryat etmiyorlar (     ) Kendilerini yerden yere atmıyorlar (     )  bayılıp yerlere yıkılmıyorlar (     ) Niçin bu kadar sessizler  (      )

 

Soru-2:

Aşağıdaki metinde büyük harflerin ve noktalama işaretlerinin kullanımıyla ilgili yapılan yanlışlıkları belirleyip düzelterek metni yeniden yazınız. (20 Puan)

Türkiye, ormanları ile ünlü bir ülkedir. Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen birçok saklı orman bulunduğunu biliyor muydunuz. Bunlardan biri de Rize’nin Çamlıhemşin İlçesinde bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı’dır. Kaçkar Dağları Milli Parkı, 15,000 hektarlık bir alana yayılmıştır. Bu alanda çok çeşitli ağaç türleri ve yaban hayatı bulunmaktadır. Fırtına deresi, Hemşin deresi gibi aslında bir ırmak büyüklüğündeki akarsular bu milli parkı çevrelemektedir.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Soru-3:

 

 

 

Cevaplar 2. Sayfada

1 2Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır