2. Tema Doğa ve Evren Ölçme ve Değerlendirme Cevapları Sayfa 82-83-84-85-86-87-88-89

2. Tema Doğa ve Evren Ölçme ve Değerlendirme Cevapları Sayfa 82-83-84-85-86-87-88-89

 

KUŞ BAKIŞI

Acıkmış bir martının sana doğru bakışı değil, muhabbet kuşunun bakışı da değil. Iııh, omzuna konmak isteyen bir papağanın bakışından da söz etmiyorum.

Yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmaya “kuş bakışı” denir. Bir yerin kuş bakışı görünüşünün kâğıt üzerine kabaca çizimine “kroki” adı verilir. Yakın çevremizi kâğıt üzerinde gösterebilmek için kroki ve plandan yararlanırız.

Okulumuzun, evimizin, sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin, kuş bakışı görüşünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine çizilmesine, kroki denir.

Krokide geometrik şekiller, semboller ve çizgiler kullanabiliriz. Kroki, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır. Krokiye ölçek konulmaz. Uzunluklar göz kararı belirtilir.

Önemli yerler şematik olarak gösterilir. Krokinin çizildiği kâğıdın bir köşesine kuzeygüney doğrultusunu gösteren bir ok konulur. Kroki, okulumuzun çevresini, mahallemizi, köyümüzü tanımada yardımcı olur.

Ayrıca aradığımız bir adresi bulmak için de krokiden yararlanırız. Bir arkadaşımıza evimizin yerini basit bir kroki çizerek tarif edebiliriz. Sınıfımızın, okul bahçesinin, odamızın ve sokağımızın durumunu da kroki ile gösterebiliriz.

(…)

                                                                                                          Asena MERİÇ

                                                                                               Gökyüzü Şarkı Söyler mi?

                                                                                                          (Kısaltılmıştır.)

Aşağıdaki soruları “Kuş Bakışı” adlı metne göre cevaplayınız.

  1. Kuş bakışı ve kroki nedir?

Kuş bakışı, yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmak demektir. Kroki ise, bir yerin kuş bakışı görünüşünün kâğıt üzerine kabaca çizimine verilen addır.

Yani, kroki, bir yerin kuş bakışı görünümünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine çizilmiş bir taslağıdır.

  1. Krokilerden nasıl yararlanabiliriz?

Krokiler, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimlerdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır. Krokiye ölçek konulmaz. Uzunluklar göz kararı belirtilir.

Krokilerden yararlanabileceğimiz bazı durumlar şunlardır:

  • Okulumuzun, evimizin, sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin çevresini tanımada yardımcı olur.
  • Aradığımız bir adresi bulmak için de krokiden yararlanırız.
  • Bir arkadaşımıza evimizin yerini basit bir kroki çizerek tarif edebiliriz.
  • Sınıfımızın, okul bahçesinin, odamızın ve sokağımızın durumunu da kroki ile gösterebiliriz.
  1. Kroki çizerken hangi şekiller kullanılabilir?

Kroki çizerken, geometrik şekiller, semboller ve çizgiler kullanılabilir.

sap4euo

h9768h0

 

tct8hzy

 

2foishv

 

rzokwrc

 

Âşık Veysel’in “Orman yurdun temelidir / Nesillerin evvelidir / Her sanatın ilkeli’dir /

Ormandaki varlığa bak” dörtlüğünden ve bu temada edindiğiniz bilgilerden yararlanarak doğa sevgisi konulu bir bilgilendirici metin yazınız.

Doğa Sevgisi

Doğa, insanoğlunun varoluşunun temelini oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Doğa olmadan insanoğlunun yaşamı mümkün değildir. Doğa, bize yaşam kaynağı olan havayı, suyu, toprağı, bitkileri ve hayvanları sunar. Doğanın bize sunduğu bu nimetlerden yararlanırken, ona karşı da saygılı ve sevgi dolu olmalıyız.

Doğa sevgisi, insanın doğaya karşı duyduğu saygı ve sevgi duygusudur. Doğa sevgisi, insanın doğanın bir parçası olduğunu ve doğayla uyum içinde yaşaması gerektiğini anlamasını sağlar. Doğa sevgisi olan insan, doğayı korumaya ve onu gelecek nesiller için de yaşanabilir bir şekilde bırakmaya çalışır.

Doğa sevgisi, insanın ruhsal ve fiziksel sağlığı için de önemlidir. Doğada bulunmak, insanın stresini azaltır, ruh halini iyileştirir ve fiziksel sağlığını güçlendirir. Doğada vakit geçirmek, insanın yaratıcılık ve üretkenliğini de artırır.

Doğa sevgisini geliştirmek için yapabileceğimiz birçok şey vardır. Doğada vakit geçirmek, doğayla ilgili kitaplar okumak, doğa fotoğrafları çekmek, doğa yürüyüşlerine çıkmak, doğada temizlik yapmak gibi etkinlikler doğa sevgisini geliştirmeye yardımcı olur.

Âşık Veysel’in “Orman yurdun temelidir / Nesillerin evvelidir / Her sanatın ilkeli’dir / Ormandaki varlığa bak” dörtlüğü, doğanın önemini ve doğa sevgisini vurgulamaktadır. Dörtlükte, ormanın bir ülkenin temeli olduğu, nesiller için vazgeçilmez olduğu, sanatın temeli olduğu ve içinde barındırdığı varlıklarla değerli olduğu ifade edilmektedir.

Doğa sevgisi, her insanın sahip olması gereken önemli bir duygudur. Doğa sevgisini geliştirerek, doğanın korunmasına ve gelecek nesiller için de yaşanabilir bir dünya bırakılmasına katkıda bulunabiliriz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır