Olimpiyat Oyunları Metni Cevapları Sayfa 171-172-173-174-175-176

Olimpiyat Oyunları Metni Cevapları Sayfa 171-172-173-174-175-176

HAZIRLIK

Aşağıda görselleri verilen spor dallarının adlarını söyleyiniz. İlgi duyduğunuz bir spor dalı varsa bu dalla ilgili bildiklerinizi söyleyiniz.

 

 1. Futbol, 2. Sırıkla atlama, 3. Masa tenisi, 4. Tekvando, 5. Gülle atma

Bu spor dallarından hangisine ilgili olduğunuzu bireysel olarak cevaplamalısınız.

 

OLİMPİYAT OYUNLARI

Olimpiyat Oyunları’nın geçmişi, binlerce yıl önce Eski Yunan’da yapılan festivallere dayanıyor. Bu festivallerden ilki Elis kentindeki Olympia bölgesinde yapılmış. Sonra da gelenek hâline gelmiş. Yarışma için diğer Yunan kentlerinden Olympia’ya çok sayıda atlet gelirmiş. Zaman geçtikçe festival sporları arasına cirit atma, uzun atlama, disk fırlatma, güreş, at arabası yarışları gibi yeni dallar eklenmiş. Eski

Yunan’da uzun yıllar boyunca düzenlenen festivallere

MÖ 393 yılında son verilmiş.

Modern Olimpiyat Oyunları’nın ilki, 1896 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina’da Fransız eğitimci ve tarihçi Pierre de Coubertin’in (Piyer dö Köbertin) öncülüğünde düzenlendi. De Coubertin aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni kurdu. Olimpiyat Oyunları’yla ilgili çeşitli gelenekler var. Bunların belki en ilginç olanı olimpiyat ateşi. Olimpiyat ateşi, Olimpiyat Oyunları’nın ilk gününde olimpiyat alanında yakılır ve kapanış töreninde söndürülür. Olimpiyat alanındaki ateşi yakmak için Yunanistan’daki Olympia’dan meşaleyle getirilen ateş kullanılır. Meşalenin yolculuğu kimi durumlarda aylar sürer. Meşale, yolculuğun büyük bölümünde sporcular, sanatçılar, öğrenciler gibi pek çok kişi tarafından elden ele geçirilerek taşınır.

Olimpiyat Oyunları’nın sloganı olan “Citius, Altius, Fortius” Türkçede “daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü” anlamına geliyor. Bu slogan ilk kez 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’nda kullanılmış.

Hem yaz hem de Kış Olimpiyat

Oyunları’nın hemen ardından düzenlenen bir etkinlik daha var. Paralimpik

Oyunları adı verilen bu etkinlikte de engelli sporcular yarışıyor. Tenis, yüzme, atletizm, bisiklet, voleybol, okçuluk

Paralimpik Oyunları’nda yer alan spor dallarından birkaçı.

(…)

Kübra SIVIŞOĞLU

(Kısaltılmıştır.)

 

n9wcwyw

 

b.Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanarak yazınız.

 • Çocuklar, sanat festivalinde yaptıkları resimleri sergilemek için heyecanlılar.
 • Atlet, diski havaya fırlatırken mükemmel bir teknik sergiledi.
 • Olimpiyat ruhu, fair play ve dostluk değerlerini temsil eder.
 • Uluslararası bir şirket olarak, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteriyoruz.
 • Paralimpik oyunları, engelli sporcuların azim ve kararlılıklarını tüm dünyaya gösteren bir platformdur.

 

c.Metinde geçen spor terimlerini belirleyiniz. Bunları birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.

Festival
Atlet
Yarışma
Cirit Atma
Uzun Atlama
Disk Fırlatma
Güreş
At Arabası Yarışı
Olimpiyat Ateşi
Meşale
Slogan
Paralimpik Oyunları
Tenis
Yüzme
Atletizm
Bisiklet
Voleybol
Okçuluk

 1. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Metnin konusu: Olimpiyat oyunlarının tarihi

Metnin ana fikri: Olimpiyat oyunlarının tarihi çok eskilere dayanır.

 

 1. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Olimpiyat oyunlarının geçmişi nereye dayanmaktadır?

Olimpiyat Oyunları’nın geçmişi, MÖ 8. yüzyılda yapılan Antik Yunan festivallerine dayanmaktadır. Bu festivaller, Olympia bölgesinde düzenlenir ve Yunan kentlerinden birçok atlet yarışmaya katılırdı.

Modern olimpiyat oyunları ilk kez nerede ve hangi tarihte düzenlenmiştir?

Modern Olimpiyat Oyunları’nın ilki, 1896 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenmiştir.

Olimpiyat ateşi nasıl taşınır?

Olimpiyat ateşi, Yunanistan’daki Olympia’dan meşaleyle getirilen ateş kullanılarak olimpiyat alanındaki ateşte yakılır. Meşalenin yolculuğu kimi durumlarda aylar sürer ve bu yolculuk sırasında meşale, sporcular, sanatçılar, öğrenciler gibi pek çok kişi tarafından elden ele geçirilerek taşınır.

Olimpiyat oyunlarının sloganı nedir?

Olimpiyat Oyunları’nın sloganı “Citius, Altius, Fortius”tur. Bu Latince kelimeler Türkçede “daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü” anlamına gelir.

Paralimpik Oyunları’nda yer alan spor dalları nelerdir?

Paralimpik Oyunları’nda yer alan spor dalları şunlardır:

 • Tenis
 • Yüzme
 • Atletizm
 • Bisiklet
 • Voleybol
 • Okçuluk
 • Masa tenisi
 • Basketbol
 • Futbol
 • Boçya
 • Judo
 • Güreş
 • Kayak
 • Biatlon
 • Buz hokeyi
 • Snowboard

h47p3c4

 1. ETKİNLİK

Metne ait görselleri inceleyiniz. Bu görsellerin metni yeterince destekleyip desteklemediğini nedenleriyle yazınız.

Bence görseller metni yeterince desteklemektedir. Çünkü metinde olimpiyat meşalesi ve paralimpik oyunlardan çok bahsediliyor.

 

bp5qer7

 

mbdaaia

 1. ETKİNLİK

a.Aşağıda verilen haberi okuyunuz, görseli inceleyiniz.

f3ci805

b.Haber metninde adı geçen altı çizili spor dallarını inceleyiniz. Bu spor dallarını daha önce duydunuz mu? Bu sporlardan hangisini ya da hangilerini yapmak isterdiniz? Siz de olimpiyatlarda ülkenizi temsil etmek ister miydiniz? “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında edindiğiniz bilgilerden faydalanarak arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.

Okçuluk: Okçuluk sporu ile daha önce hiç ilgilenmedim. Fakat ok atmayı ve hedefi vurma hissini merak ediyorum.

Karate: Karate sporu hakkında biraz bilgi sahibiyim. Filmlerde ve televizyonda karate yapan insanları gördüm. Bu sporun disiplin ve özgüven kazandırmada etkili olduğunu düşünüyorum.

Tekvando: Tekvando sporu ile de ilgilenmedim. Fakat bu sporun da karate gibi disiplin ve özgüven kazandırdığını düşünüyorum.

Güreş: Güreş sporu ile biraz ilgileniyorum. Özellikle milli güreşçilerimizin başarılarını takip ediyorum. Bu sporun güç ve dayanıklılık gerektirdiğini biliyorum.

Jimnastik: Jimnastik sporu ile de ilgilenmedim. Fakat jimnastikçilerin gösterdiği olağanüstü yetenekleri çok etkileyici buluyorum.

Boks: Boks sporu ile de ilgilenmedim. Fakat boksun hızlı ve heyecanlı bir spor olduğunu düşünüyorum.

Hangi Sporu Yapmak İsterim?

Bu altı çizili spor dalı arasından en çok jimnastik sporunu yapmak isterim. Jimnastikçilerin gösterdiği olağanüstü yetenekleri çok etkileyici buluyorum. Bu sporun hem bedenim hem de ruhum için faydalı olacağını düşünüyorum.

 

10. ETKİNLİK
Olimpiyatlarda başarılı olan sporcularımızı düşününüz. “Madalya kazanmak için neler yapmış, nasıl çalışmış olabilirler? Sizce başarılarının sırrı sadece antrenman yapmak mıdır? Bir sporcunun kişilik özellikleri neler olmalıdır?” sorularından hareketle defterinize bir hikâye yazınız.
Yazdıklarınızda anlamını yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanınız. Yazarken doğruluğundan emin olmadığınız sözcükler için yazım kılavuzundan faydalanınız.

Olimpiyat Kahramanları
Gözlerim televizyona kilitlenmiş, nefesimi tutmuş izliyordum. Milli yüzücümüz Elif, olimpiyat finalinde son turda rakiplerini geride bırakarak altın madalyayı göğsüne takıyordu. O an, tüm Türkiye coşkuyla haykırıyordu. Peki Elif bu başarıya nasıl ulaşmıştı? Bu sorunun cevabı beni derinden etkiledi.
Elif’in hikayesi, küçük bir kasabadaki utangaç bir kız çocuğu olarak başlamıştı. Suyun içinde adeta bir balık gibi yüzen Elif, yeteneğini keşfettiğinde henüz 8 yaşındaydı. Ailesi ve antrenörünün desteğiyle Elif, her gün saatlerce antrenman yapmaya başladı. Soğuk kış günlerinde bile havuzdan çıkmak bilmez, kaslarını güçlendirmek için her türlü egzersizi yapar, beslenmesine özen gösterirdi.
Sadece antrenman yapmak Elif’e yetmiyordu. O, zihnini de disipline etmiş, her yarışa odaklanmayı ve en iyisini yapmayı öğrenmişti. Başarısızlıklardan yılmadan, her düşüşten ders alarak daha da güçlenmişti. Elif, sadece yetenekli bir sporcu değil, aynı zamanda son derece azimli, hırslı ve çalışkandı.
Peki Elif’in başarısının sırrı sadece antrenman yapmak ve hırslı olmak mıydı? Bence hayır. Elif’in başarısının arkasında onu özel kılan birçok kişilik özelliği de vardı. Elif, son derece disiplinli, kararlı ve kendine güvenen bir insandı. Aynı zamanda mütevazı ve saygılıydı, her zaman takım arkadaşlarına ve rakiplerine saygı duyardı. Sporun sadece kazanmak değil, aynı zamanda fair-play ve dostluk ruhuyla da yapılması gerektiğine inanıyordu.
Elif’in hikayesi bize gösteriyor ki, olimpiyatlarda madalya kazanmak için sadece yetenekli olmak yetmez. Aynı zamanda disiplinli, çalışkan, azimli ve hırslı olmak, zihni de disipline edebilmek ve fair-play ruhuyla spor yapmak da çok önemlidir. Elif, bu konuda hepimize ilham kaynağı olan bir sporcu. Onun gibi olimpiyat kahramanlarının hikayeleri, bize imkânsız diye bir şey olmadığını, hayallerimiz için çok çalışırsak her şeyi başarabileceğimizi gösteriyor.
Belki bir gün ben de Elif gibi bir sporcu olabilirim. Her gün kendimi geliştirmek, disiplinli bir şekilde çalışmak ve hayallerimden vazgeçmemek için elimden geleni yapıyorum. Kim bilir, belki bir gün ben de ülkemi olimpiyatlarda temsil edip altın madalya kazanabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır