Ağaçlar Al Giydi Kuşlar Dillendi Metni Cevapları Sayfa 60-61-62-63-64-65

Ağaçlar Al Giydi Kuşlar Dillendi Metni Cevapları Sayfa 60-61-62-63-64-65

 

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Kendinizi hangi mevsimde daha mutlu hissediyorsunuz? Neden? Anlatınız.

Kış aylarında daha mutlu hissediyorum. Bunun birkaç nedeni var.

Öncelikle kış aylarında hava genellikle daha sakin ve huzurludur. Yaz aylarında hava genellikle daha sıcak ve gürültülü olduğu için, bu benim için daha fazla stres ve kaygıya neden olabilir. Kış aylarında ise daha rahat ve odaklanmış hissediyorum.

İkincisi, kış aylarında daha çok içe dönük aktiviteler yapmayı seviyorum. Kitap okumak, film izlemek ve müzik dinlemek gibi aktiviteler bana huzur ve mutluluk verir. Yaz aylarında ise daha çok dışa dönük aktiviteler yapmayı tercih ediyorum.

Üçüncüsü, kış aylarında ailem ve arkadaşlarımla daha fazla vakit geçiriyorum. Kış tatilleri ve yılbaşı gibi özel günler, benim için sevdiklerimle birlikte olmanın en güzel zamanlarıdır.

Tabii ki, her insanın farklı tercihleri ​​vardır. Bazı insanlar yaz aylarını daha çok sever çünkü daha sıcak ve güneşli olduğu için dışarıda daha fazla zaman geçirebilirler. Diğerleri ise bahar aylarını daha çok sever çünkü hava daha güzel ve çiçekler açmıştır.

Ancak, benim için kış aylarında daha mutlu hissediyorum. Bu aylarda daha sakin, odaklanmış ve sevdiklerimle birlikte oluyorum. Bu nedenle, kış aylarını en sevdiğim mevsim olarak görüyorum.

İşte kış aylarında daha mutlu hissetmeme neden olan bazı spesifik aktiviteler:

 • Kitap okumak: Kış aylarında evde daha fazla zaman geçirdiğim için kitap okumak için mükemmel bir fırsatım oluyor. Yeni kitaplar keşfetmek ve kendimi hikayelerin içine kaptırmak bana çok keyif veriyor.
 • Film izlemek: Kış aylarında kar yağdığında veya yağmur yağdığında, evde film izlemek için harika bir zaman oluyor. Sevdiğim filmleri tekrar tekrar izlemek veya yeni filmler keşfetmek beni çok mutlu ediyor.
 • Müzik dinlemek: Kış aylarında daha sakin ve huzurlu olduğum için müzik dinlemek benim için mükemmel bir aktivite. Sevdiğim müzikleri dinlemek bana rahatlama ve mutluluk veriyor.
 • Ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmek: Kış aylarında ailem ve arkadaşlarımla daha fazla vakit geçiriyorum. Birlikte yemek yapmak, oyun oynamak veya sadece sohbet etmek bana çok keyif veriyor.

Sonuç olarak kış aylarında daha mutlu hissetmeme neden olan birçok faktör var. Bu faktörler arasında hava koşulları, kişisel tercihler ve sevdiklerimle birlikte olma fırsatı yer alıyor.

 

AĞAÇLAR AL GİYDİ KUŞLAR DİLLENDİ

Ağaçlar al giydi kuşlar dillendi

Açtı bahar çiçekleri Ada’nın

Toprak mevce geldi yer yeşillendi

Açtı bahar çiçekleri Ada’nın

 

Kuğul kuğul ötüşüyor kumrular

Çağlayıp akıyor bulanık sular

Meleşir koyunlar körpe kuzular

Açtı bahar çiçekleri Ada’nın

 

Adapazarı’na demişler Ada

Yâr elinden yaralarım ziyade

Çiğdemleri dağda gülü ovada

Açtı bahar çiçekleri Ada’nın

 

Mektup yok sıladan dağlar kar mıdır

Akar gözüm yaşı bir pınar mıdır

Kuşlar eşin bulmuş ilkbahar mıdır

Açtı bahar çiçekleri Ada’nın

 

Veysel’de kalmadı hiç sabrı karar

Gün günden ediyom ömrümden zarar

Bizim ele selam söylen turnalar

Açtı bahar çiçekleri Ada’nın

Âşık Veysel ŞATIROĞLU

(Dostlar Beni Hatırlasın Hayatı ve Bütün Şiirleri)

 

AŞIK VEYSEL HAYATI VE EDEBİ KİŞİLİĞİ

Aşık Veysel, gerçek adıyla Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensup olan Veysel Şatıroğlu, Gülizar ve Ahmet Şatıroğlu çiftinin çocuklarından biri olarak doğdu.

Veysel, 7 yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetti. Bu olay, onun hayatını ve kişiliğini derinden etkiledi. Ancak, bu durum onu hayata küstürmedi. Aksine, şiir ve müzik yoluyla kendini ifade etmenin yolunu buldu.

Veysel, ilk saz derslerini babasının arkadaşı olan Divriği’nin köylerinden Çamışıhlı Ali Ağa’dan (Âşık Alâ) aldı. Kendini de iyice saza vermiş; usta malı şiirlerden çalıp söylemeye başlamış. Karanlık dünyasını aydınlatan ozanlar dünyasıyla Çamışıhlı Ali tanıştırıyor daha çok Veysel’i.

Veysel, saz ve söze olan yeteneğiyle kısa sürede yörede tanınmaya başladı. Aşıklık geleneğine uygun olarak, gezici bir yaşam sürdü. Anadolu’nun birçok yerini dolaştı, şiirlerini ve sazını insanlarla paylaştı.

Veysel’in şiirleri, Anadolu insanının duygu ve düşüncelerini yansıtır. Şiirlerinde sevgi, hoşgörü, birlik ve beraberlik, tabiat, vatanseverlik gibi temaları işlemiştir. Şiirlerinde kullandığı sade ve anlaşılır dil, onu halkla buluşturmuştur.

Veysel, şiirlerinin yanı sıra, saz çalmada da ustaydı. Kendisine özgü bir çalım tarzı geliştirmişti. Sazı, sadece müzik aleti olarak değil, aynı zamanda bir ifade aracı olarak kullandı.

Veysel, 21 Mart 1973’te Sivas’ta hayatını kaybetti. Mezarı, Sivrialan köyündedir.

Âşık Veysel, Türk halk şiirinin en önemli temsilcilerinden biridir. Şiirleri ve sazıyla, Anadolu insanının duygu ve düşüncelerini ölümsüzleştirmiştir.

Âşık Veysel’in edebi kişiliği, aşağıdaki unsurlarla özetlenebilir:

 • Halk şiiri geleneğine bağlılık: Veysel, şiirlerinde Anadolu insanının duygu ve düşüncelerini yansıtmıştır. Şiirlerinde kullandığı sade ve anlaşılır dil, onu halkla buluşturmuştur.
 • Sosyal içerik: Veysel’in şiirlerinde sevgi, hoşgörü, birlik ve beraberlik, tabiat, vatanseverlik gibi temalar işlenir. Şiirlerinde, toplumsal sorunlara da dikkat çekmiştir.
 • Özgünlük: Veysel, şiirlerinde kendine özgü bir üslup geliştirmiştir. Sözleri ve çalımıyla kendine has bir tarz oluşturmuştur.

Âşık Veysel’in şiirleri, günümüzde de Türk halk şiirinin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Şiirleri, birçok sanatçı tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştır.

 

a520z4o

 

2.ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz şiire göre cevaplayınız.

 1. Bahar mevsiminde doğada hangi değişiklikler olmuştur?

Bahar mevsiminde doğada aşağıdaki değişiklikler olmuştur:

 • Ağaçlar çiçek açmış ve kırmızıya bürünmüştür.
 • Kuşlar cıvıldamaya başlamıştır.
 • Toprak yeşermiştir.
 • Sular debiyle akmaya başlamıştır.
 • Hayvanlar çiftleşmeye başlamıştır.
 1. Şairin turnalardan memleketine selam göndermesinin sebebi sizce ne olabilir?

Şairin turnalardan memleketine selam göndermesinin sebebi, memleketini özlemesi ve oradaki sevdiklerinden haber almak istemesidir. Turnalar, Anadolu’da baharın gelişini müjdeleyen kuşlardır. Şairin turnalardan memleketine selam göndermesi, onun memleketine olan özlemini ve oradaki sevdiklerinden haber almak istediğini göstermektedir.

 1. Şair neden üzgündür?

Şair, memleketini özlemesi ve oradaki sevdiklerinden haber alamamasından dolayı üzgündür. Şiirde, şairin memleketinin güzelliklerini anlattığı ve memleketinden ayrı kaldığı için üzgün olduğu anlaşılmaktadır.

 1. “Ağaçlar al giydi kuşlar dillendi.” dizesiyle şairin anlatmak istediği nedir?

“Ağaçlar al giydi kuşlar dillendi.” dizesiyle şair, baharın gelişini ve doğanın canlanışını anlatmaktadır. Ağaçların kırmızıya bürünmesi ve kuşların cıvıldaması, baharın gelişinin en belirgin işaretlerindendir. Şair, bu dizelerle baharın gelişini ve doğanın canlanışını ifade etmektedir.

 1. Şair “Mektup yok sıladan dağlar kar mıdır/ Kuşlar eşin bulmuş ilkbahar mıdır” sorularına bir cevap beklemekte midir? Neden?

Şair, “Mektup yok sıladan dağlar kar mıdır/ Kuşlar eşin bulmuş ilkbahar mıdır” sorularına bir cevap beklemektedir. Bu sorular, şairin memleketi ve oradaki sevdikleri hakkındaki merakını ifade etmektedir. Şair, memleketten bir haber alamamasından dolayı üzgündür ve memleketinin nasıl olduğunu merak etmektedir. Bu nedenle, turnalardan memleketine selam göndererek bir cevap beklemektedir.

3.ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirin konusunu ve ana duygusunu aşağıya yazınız.

Şiirin Konusu: Baharın gelişi ve şairin memleketini özlemesi

Şiirin Ana Duygusu: Memleket özlemi ve bahar coşkusu

4.ETKİNLİK

Okuduğunuz şiire uygun yeni başlıklar bularak bu başlıkları aşağıya yazınız.

 • Bahar ve Hasret
 • Adapazarı’nın Baharı
 • Memleket Özlemi
 • Turnalardan Selam

5. ETKİNLİK

Şiirde geçen söz sanatlarını ve bu söz sanatlarının bulunduğu dizeyi aşağıya yazınız.

Abartma:

“Akar gözüm yaşı bir pınar mıdır” dizesinde, şairin gözyaşlarının öylesine çok aktığı ifade edilmiştir.

“Toprak mevce geldi yer yeşillendi” dizesinde, baharın gelişi nedeniyle toprağın öylesine yeşerdiği ifade edilmiştir.

Kişileştirme:

“Kuşlar eşin bulmuş ilkbahar mıdır” dizesinde, kuşların ilkbaharda eş buldukları ifade edilmiştir ve insan özelliği kazandırılmıştır.

“Ağaçlar al giydi kuşlar dillendi” dizesinde, insana özgü olan giyinmek ve dillenmek özellikleri insan dışı varlıklara verilmiştir.

“Bizim ele selam söylen turnalar” dizesinde, insana özgü olan selam söylemek özelliği turnalara verilmiştir.

 

6.ETKİNLİK

Sınıfınızda “mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkileri” konulu bir tartışma düzenleyiniz. Tartışma sırasında düşüncelerinizi ifade ederken arkadaşlarınıza karşı saygı ve anlayış içerisinde olmaya, onların sözünü kesmemeye, konu dışına çıkmadan konuşmaya özen gösteriniz. Tartışmanın ardından aşağıda verilen değerlendirme formunu doldurunuz.    

 

Konu: Mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkileri

Moderatör: Sevgili arkadaşlar, bugün sizlerle mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkilerini konuşacağız. Bu konudaki düşüncelerinizi ifade ederken arkadaşlara karşı saygı ve anlayış içerisinde olmaya, onların sözünü kesmemeye, konu dışına çıkmadan konuşmaya özen gösterelim.

Öğrenci 1: Bence mevsim değişiklikleri, insanların ruh hallerini ve davranışlarını doğrudan etkiler. Örneğin, bahar mevsiminde insanlar daha mutlu ve enerjik olurken, kış mevsiminde daha depresif ve içe dönük olabilirler.

Öğrenci 2: Ben de katılıyorum. Bahar mevsiminde doğanın canlanması, insanların da daha mutlu ve umutlu olmasına neden olur. Kış mevsiminde ise doğanın uykuda olması, insanların da daha durgun ve içe dönük olmasına neden olabilir.

Öğrenci 3: Mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkileri sadece ruh haliyle sınırlı değildir. Örneğin, yaz mevsiminde sıcak hava, insanların daha fazla dışarı çıkmasına ve sosyalleşmesine neden olurken, kış mevsiminde soğuk hava, insanların daha az dışarı çıkmasına ve daha içe dönük olmasına neden olabilir.

Öğrenci 4: Bence mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkileri, kişinin yaşadığı ortama göre de değişebilir. Örneğin, sıcak iklimlerde yaşayan insanlar, soğuk iklimlerde yaşayan insanlara göre mevsim değişikliklerinden daha az etkilenebilir.

Moderatör: Bu konudaki düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Şimdi sıra size.

Öğrenci 5: Bence mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkileri, oldukça önemli bir konudur. Bu etkilerin farkında olarak, kendimizi daha iyi anlayabiliriz ve bu etkilerle başa çıkmak için daha etkili stratejiler geliştirebiliriz.

Öğrenci 6: Ben de katılıyorum. Mevsim değişikliklerinin etkilerini anlamak, kendimizi daha iyi yönetmemize yardımcı olabilir. Örneğin, kış mevsiminde kendimizi daha depresif hissettiğimizde, bunun mevsim değişikliğinden kaynaklandığını anlayarak, kendimizi daha iyi motive edebiliriz.

Moderatör: Sevgili arkadaşlar, tartışmamıza son veriyoruz. Bugünkü tartışmamızda, mevsim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkilerini çeşitli açılardan ele aldık. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Sonuç: Mevsim değişiklikleri, insanların ruh hallerini, davranışlarını ve hatta fiziksel sağlığını doğrudan etkiler. Bu etkilerin farkında olarak, kendimizi daha iyi anlayabilir ve bu etkilerle başa çıkmak için daha etkili stratejiler geliştirebiliriz.

 

 7.ETKİNLİK

Bir sonraki sayfaya hayal gücünüzü kullanarak “mevsim değişikliklerinin canlılar üzerindeki etkileri” konulu hikâye edici (masal, fabl, hikâye vb.) bir metin yazınız. Metni yazarken “oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak, son olarak” gibi geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanınız. Metniniz için uygun bir başlık belirleyiniz. Metninizi gözden geçirirken varsa metninizdeki yazım, noktalama hatalarını ve anlatım bozukluklarını düzeltiniz. Yazdığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.

Bir varmış, bir yokmuş, ormanın derinliklerinde yaşayan bir arı varmış. Bu arı, yaz mevsimini çok severmiş. Günler uzun, havalar sıcak olurmuş ve arı, bütün gün çiçekten çiçeğe uçup nektar toplarmış.

Sonbahar geldiğinde, havalar serinlemeye başlamış. Arı, bu değişikliğin onu etkilemeyeceğini düşünmüş. Ancak günler kısalmış ve havalar daha da soğumuş. Arı, artık çiçeklerden nektar toplayamamış ve yiyecek bulmak için zorlanmış.

Kış geldiğinde, havalar iyice soğumuş ve kar yağmış. Arı, artık yiyecek bulamamaktan ve donmaktan korkmaya başlamış. Başka bir yol bulmak için ormanın derinliklerine doğru yola koyulmuş.

Ormanın derinliklerinde, bir arı kovanı bulmuş. Kovan, arı için ideal bir yermiş. Kovanın içinde sıcak ve güvenliymiş. Arı, kovanın içine girmiş ve orada kalmış.

Kış mevsimini kovanda geçiren arı, ilkbaharda kovanından çıkmış. Artık yiyeceği bolmuş ve donmaktan korkmuyormuş. Arı, mevsim değişikliklerinin canlılar üzerindeki etkilerini anlamış. Yaz mevsiminde, canlılar için her şey yolunda giderken, kış mevsiminde zorluklar yaşanırmış. Bu nedenle, canlıların mevsim değişikliklerine göre hazırlıklı olması gerekirmiş.

Arı, bu deneyimden sonra, kış mevsimi için yiyecek ve barınak biriktirmeye karar vermiş. Yaz mevsiminde, bol bol nektar toplamış ve bir kısmını kovanına saklamış. Ayrıca, ormanda bir yer bulup bir kış evi inşa etmiş.

Ertesi yıl, kış geldiğinde arı, hazırladığı yiyecek ve barınaktan yararlanmış. Bu sayede, kış mevsimini daha rahat geçirmiş. Arı, bu deneyimden sonra, diğer arılara da mevsim değişikliklerine hazırlıklı olmalarını öğütlemiş.

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır