Bizim Akdeniz Serbest Okuma Metni Cevapları Sayfa 136-137

Bizim Akdeniz Serbest Okuma Metni Cevapları Sayfa 136-137

BİZİM AKDENİZ ANTALYA, NİSAN 1941

Bir akşamüstü, Erenkuş’a doğru yürüyünüz ve elektrik santralinin taraçasına inerek iki yanınızdaki gür çağlayanları, körfezi ve Akdağ’ı seyrediniz. Fransız seyyahı diyor ki: “Bu dağların arkasına inen güneşi, Antalya yakasından görmek kadar haşmetli bir şey akla gelemez.” Kumsaldan en yükseği 3450 metreye çıkan bu dağlar, tepe, sırt ve geçit yığınlarının ılık bir ekim ikindisinde, açık ve koyu sönüp yanan renklerine bakıyorum. Antalya’nın arkası ve bir yanı alabildiğine açıktır. Körfezi çeviren dağlar ise hem millerce uzaktadır hem de alçaklı yüksekli tepeler, yaylalar; girinti ve çıkıntılarla yüceliğini kaybetmeyen fakat ağırlığı da duyulmayan, eşsiz bir değişkenlik gösterir. Günün hemen hiçbir saatinde ışın-kara resim oyunlarının eksildiği görülmez. Oralardan pınarlar gibi saf Türk isimleri akıyor: Akdağ, Beydağ, Çanakyaran, Deliktaş, Yanartaş, Kızılcadağ… Türklerin bu yalçın kayalar üstüne ne zaman konduğu pek bilinmez.

Çağlayan sesleri ile gönül oyalayıp renklerine resimlerine doyamadığımız bu şeyin adına tabiat diyoruz. Burada tabiatın her türlüsü var. Lübnan çamları yetişen yaylaları ile dağ ve orman tabiatı, denize yukardan bakan ve çağlayan döken, sonra uzaklarda alçala alçala geniş ve derin bir kumsalda eriyen yalısı ile eşsiz bir kıyılar tabiatı, sağa döndüğünüzde gözlerinizi görünmez çizgileri ile dinlendiren, sola baktığınızda hayalinizi enginler rüyası içinde sallayan deniz tabiatı; iki taraça ile Toros eteklerine doğru geniş, düz aylık ve seyranlık ova tabiatı, her çeşidi var. İsviçre’deki dağ karşınızda, Riviera’daki kıyılar önünüzde, Macaristan’daki ova arkanızdadır.

Kaleleri, sarayları ve mezarları ile oyma kayadan, kapılarında İskender’i durduran Termesus, işte şu tepenin üstündedir. Atina’ya kadar gülyağı ve balsam yollayan Phaselis (Faselis), karşı kumsalın biraz yukarısındadır. Eski Olbiya, ağaçlarını gördüğünüz çiftliğin yanlarında idi. Siz kendiniz, Şimdi Bergama Kralı II. Attalus’un kurduğu 2099 yıllık Attalia’nın içindesiniz. Yirmi, yirmi beş kilometrede bir jimnazları ile tiyatroları ve stadyumları ile surları ve sütunları ile bir site yıkıntılarına rastlıyorsunuz. Bu tarihtir. Onun da devir devir, bin türlüsü, bin hatıralısı var.

Tabiat, tarih ve sanat, iç içe, koyun koyuna, katran çamı bir saray sütununa gölge vererek, bir hisar Akdeniz parçalarının en tatlısı üstüne aksini sunarak, çağlayanların burçlardan sesi gelerek, her şey bir aradadır. Birini bulan bahtiyardır. Fakat sizi Antalya’da nereye davet edeyim? Otel bulamayacaksınız Katran çamlarının gölgesine kavuşabilmek için, katır sırtı arayacaksınız. Aspendos Tiyatrosu’na gitmek için, kuru hava bekleyeceksiniz ve orada küçük bir kulübe çatısı altına sığınamazsınız. İnsanların yapamayacağı, yaratamayacağı, erişemeyeceği her şey var. Sizi bunların hazzına doyurabilmek için, bunların koynunda avutmak için; fakir, zengin herkesin yapabileceği şey eksik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır