T.C. Millî Eğitim Bakanlığının Dikkatine

T.C. Millî Eğitim Bakanlığının Dikkatine
Konu: Türkçe Müfredatının Değiştirilmesi
lzpk5z6
Sayın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı
24 yıllık Türkçe öğretmeniyim. İlk yıllardan itibaren dikkatimi çeken bir durum var: Diğer branşlar aşağı yukarı bir aylık zaman diliminde kendi alanları ile ilgili bir üniteye yoğunlaşıyorlar ve ay boyunca sadece o konu ile ilgili kazanımları kavratıyorlar. Biz Türkçe öğretmenleri ise o bir ayda neredeyse bütün konuları bir arada işlemeye çalışıyoruz. Bu durum tam bir karmaşa oluşturuyor. Türkçe konularının aylara dengeli bir şekilde dağıtılmasını istiyoruz.
Türkçe, bir dildir ve dili öğrenmek için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Öğrencilerin bir üniteyi iyice kavrayabilmesi için ona yeterince zaman ayırması gerekir. Ancak mevcut müfredat gereği, Türkçe öğretmenleri bir ay içerisinde neredeyse bütün konuları işlemeye çalışır. Bu durum, öğrencilerin Türkçeyi tam anlamıyla öğrenememelerine neden olmaktadır.
Ayrıca diğer branşların konuları birbiriyle bağlantılıyken Türkçe konularının genelde birbiriyle bağlantısı yoktur. Bu da öğrencilerin öğrenme sürecini zorlaştırmaktadır.
Bazı konuları şimdiki müfredata göre 5,6,7 ve 8. sınıfların tamamında her sene anlatmak zorundayız. 5,6,7 ve 8. sınıf konularını ayrılması ve üst sınıfa geçen öğrencinin alt sınıfların konularını bir daha derste görmemesini istiyoruz. Mesela kazanımda yazım kurallarını kavrar yazıyor ama yazım kurallarının ne kadarını vereceğiz, yazım kurallarını anlatırken hangi sınıfta hangi kurallara değineceğiz belli değil.
Her kazanımın altında (alt kazanımlar da dahil olmak üzere) o o kazanımı açıklayan ve o kazanımın sınırlarını belirleyen detaylı açıklamalara yer verilmelidir.
Türkçe müfredatının değiştirilmesi öğrencilerin Türkçeyi daha iyi öğrenmelerine ve dil becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunacaktır.
Bu gibi sıkıntılar göz önüne alınarak yeni müfredatın hazırlanması hem biz öğretmenleri rahatlatacak hem de öğrencileri. Öğrencilerin Türkçe dersine ilgileri artacak, dilimizi daha iyi öğreneceklerdir.
Saygılarımla,
Mesut Hayat
Türkçe Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır