Yarın için Serbest Okuma Metni Cevapları Sayfa 98-99

 Yarın için Serbest Okuma Metni Cevapları Sayfa 98-99

 

YARIN İÇİN (SERBEST OKUMA METNİ)

Ben çalışmayı, para kazanmayı severim. İnsanın iyi yaşaması için gerekli bir şey para. Bunun için de işten hiç yılmam. Arkadaşlarım hep takılırlar bana: “Sen parayı çok seviyorsun. Paracıl birisin. Böyle giderse kısa sürede zengin olacaksın.” diyorlar. Varsın öyle düşünsünler, varsın öyle desinler. Benim öyle bir amacım yok. Ancak bugünün bir de yarını var. Yarının neler getireceğini kim bilebilir? Bugünden yarını da düşünmek zorundayız. Bu düşünceme arkadaşlar katıla katıla gülüyor, gırgıra alıyorlar beni. “Şu düşündüğüne bak be İsmail. Bugünden yarını ne diye düşünelim ki? Yaşadığımız günün tadını çıkarmalıyız. Yarını şimdiden düşünmeye ne gerek var?” diyorlar. Ama ben böyleyim işte. Yarının bize neler getireceğini aklımdan çıkarmam hiç. Yaşamımı
ona göre düzenlerim. Haklıymışım. Doğru düşünüyormuşum. Başıma gelenler bunu bana öğretti. Bakın ne oldu? Üç ay önce soğuk bir ocak akşamıydı. Çalıştığım fabrikadan arkadaşlarla çıkmış, evlerimize gidiyorduk. Bizim ev kasabanın öte yakasındadır. Ahşap bir evdir. Dedemin dedesinden kalmış ata yadigârı. Bu nedenle içinde oturduk, satmayı ya da yeni bir ev almayı düşünmedik. Dedim ya, ata yadigârı.

Köprünün tam yanına gelmiştim ki birden bizim evin bulunduğu yerden alevlerin yükseldiğini gördüm. Bağrışmalar, çığlıklar, “Yetişin, yangın var!” Sesler ortalığı dolduruyordu. Koşuşan koşuşana.

Hemen koşmaya başladım. Gördüğüm manzarayı ömrüm boyunca unutamam. Anam, karım ve iki çocuğum dövünüyor, alevler içindeki eve bakıyorlar. Onları dışarıda görünce ferahladım. Demek can kaybı yoktu. Mal nasıl olsa yerine konurdu. Beni görünce daha çok ağlamaya başladılar. Anam dizlerini dövüyor, bir yandan da:

“Gitti, oğlum her şeyimiz yandı kül oldu. Mahvolduk, mahvolduk. Hiçbir şeyimiz kalmadı, ah hiçbir şeyimiz kalmadı.” diye ağlayarak konuşuyordu. Çocuklar da ona katılıyor, ağlaşıyorlardı. Komşular, susturmaya, yatıştırmaya çalışıyorlardı. Ne ki susacak gibi değillerdi.

Bizim kasabada evler aralıklı kurulmuştur. Yangın öteki evlere sıçramadı. Bir bizim evde kaldı. Yılların kuruttuğu, yaşlı ahşap bir evdi. Alevler kısa sürede yalayıp yuttu. Komşuların yardımıyla birkaç parça eşyamız kurtulmuştu. Geceyi dayımların evinde geçirdik. Anamlara: “Üzülüp ağlamanın hiçbir yararı yok. Yanan şeyleri geri getiremeyiz ama yenilerini almak elimizdedir. Üzülmeyin.” dedim.

Ertesi sabah işe koyuldum. Yarın kaygısıyla biriktirdiğim para vardı. Bugünleri, başımıza gelecek kötü olayları düşünerek biriktirmiştim. Hiç düşünmeden harcamaya başladım. Önce köprü altında yeni yapılan apartmanlardan bir daire satın aldım. İçini dayayıp döşedim. Her şeyimizi yeniledim. İki hafta içerisinde hiçbir eksiğimiz kalmadı.

Yeni evimize taşındığımız gün bir anam üzüntülüydü. Yanan evde geçmişti bütün ömrü. Sanki yangın onun anılarını da yakmıştı. O akşam bana:

“Her şeyi yeniledin, her şeyin en iyisini aldın. Ama çok da para harcadın oğlum.” dedi. “Ne zorluklarla kazanmıştın sen o parayı.”

“Olsun, üzülme ana.” dedim. “İnsan, böyle günler için para biriktirir; yoksa ne diye biriktirelim.”
Emin ÖZDEMİR

Emin Özdemir’in Hayatı Hakkında Bilgi 

1931 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde doğdu. Pamukpınar Köy Enstitüsünden sonra 1953 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

1957 yılında bitirdiği bölüme asistan ve öğretim görevlisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığınca açılan bir sınavı kazanarak 1960 yılında Amerika’ya gönderildi. Columbia (Kolombiya) ve Indiana (İndiyana) üniversitelerinde eğitim gördü.

Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Temel Türkçe Bölümünde bölüm başkanı ve öğretim görevlisi olarak 1968-1972 yılları arasında çalıştı. Emin Özdemir, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu İletişim Fakültesinde öğretim görevliğine geçti. Bu görevinden 1996 yılında emekliye ayrılan yazar, yaklaşık bir yıl kanser tedavisi gördükten sonra 1 Eylül 2017 yılında hayatını kaybetti.

Yalnızlığı Seven Kırlangıç, Erdemin Başı Dil, Atasözleri Sözlüğü, Kurmaca Kişiler Kenti, İnsan Yüreğine Yolculuk, Yüzler ve Sözcükler eserlerinden bazılarıdır.

 

METİNLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR

1.İsmail’in çalışmayı sevmesinin nedeni nedir?

İsmail, çalışmayı seviyor çünkü para kazanmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Para, insanların iyi yaşaması için gerekli bir şeydir. İsmail, parayı biriktirerek geleceğe hazırlıklı olmak istiyor.

2.İsmail’in arkadaşları onun parayı çok sevdiğini düşünüyor. İsmail’in bu düşünceye katılması veya katılmaması nasıl bir sonuç doğurur?

İsmail’in bu düşünceye katılması, arkadaşlarıyla olan ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Arkadaşları, onun parayı çok sevdiğini düşünerek onunla alay edebilirler veya onu paracı olarak görebilirler. Bu durum, İsmail’in kendini yalnız hissetmesine neden olabilir.

3.İsmail’in evi neden yandı?

İsmail’in evi, bir yangın sonucu yandı. Yangının nedeni, evin ahşap olması ve yılların getirdiği yıpranma olabilir.

4.İsmail, yangından sonra ne yaptı?

İsmail, yangından sonra bir apartman dairesi satın alarak yeni bir ev edindi. Ayrıca evini yeni eşyalarla donattı.

5.İsmail’in annesi, yeni evden memnun mu? Neden?

İsmail’in annesi, yeni evden memnun değil. Çünkü eski evini çok seviyordu ve yangında yanan anılarını da yitirdi.

6.İsmail, neden para biriktiriyordu?

İsmail, para biriktiriyordu çünkü gelecekte başına gelebilecek kötü olaylara hazırlıklı olmak istiyordu. Örneğin, ev yangını gibi bir olayda parası olsa yeni bir ev satın alabilirdi.

7.İsmail’in para biriktirmesi ne zaman işe yaradı?

İsmail’in para biriktirmesi, evi yandığı zaman işe yaradı. Bu sayede yeni bir ev satın alabildi ve ailesiyle birlikte yeni bir hayata başlayabildi.

8.İsmail’in annesinin yeni eve alışması ne kadar sürdü?

İsmail’in annesi, yeni eve alışması için biraz zamana ihtiyacı oldu. Çünkü eski evini çok seviyordu ve yangında yanan anılarını da yitirdi.

9.İsmail’in yaptığı gibi para biriktirmek doğru mu?

İsmail’in yaptığı gibi para biriktirmek doğrudur. Çünkü gelecekte başına gelebilecek kötü olaylara hazırlıklı olmak her zaman önemlidir.

10.İsmail, annesini yeni evden memnun etmek için ne yapabilirdi?

İsmail, annesini yeni evden memnun etmek için eski evini hatırlatacak şeyler yapabilirdi. Örneğin, eski evin fotoğraflarını asabilir veya eski evini hatırlatacak eşyalar alabilirdi.

11.Hikâyenin ana fikri nedir?

Hikâyenin ana fikri, yangın gibi beklenmedik bir olay karşısında bile umudunu kaybetmemek ve yeni bir hayata başlamaya kararlı olmaktır.

12.İsmail’in annesinin yangın sonrası yaşadığı duygular nelerdir?

İsmail’in annesi, yangın sonrası şok, üzüntü, öfke ve korku gibi duygular yaşamıştır.

 

KONUŞMA BECERİSİ ÇALIŞMALARI

Konuşma süreci esnasında aşağıdaki kurallara uygun hareket ediniz.

Konuşmalarınızda kelimeleri anlamına uygun kullanınız.

Konuşmalarınızda dilimize henüz yerleşmemiş yabancı kelimeler yerine Türkçelerini kullanınız.

Konuşmalarınızda beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.

Konuşmalarınızda ama, fakat, lakin ve ancak gibi uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri kullanınız.

Konuşmacı arkadaşınızın sözlü olmayan mesajlarını dikkate alarak beden dilini etkili bir
şekilde kullanıp kullanmadığını açıklayınız.

 

1.”Yarın için” adlı hikâyeyi özetleyiniz. 

Hikâye, İsmail adında bir çocuğun annesinin evinde çıkan yangın sonrası yaşadıklarını anlatıyor. İsmail, annesine yangını haber verdikten sonra, onu yeni bir eve taşır. İsmail’in annesi, yangın sonrası şok, üzüntü, öfke ve korku gibi duygular yaşar. İsmail, annesine duygularını ifade etmesine yardımcı olur, ona yeni bir ev bulmada yardımcı olur ve ona yeni bir hayata alışması için zaman tanır. İsmail’in annesi, yeni evini kendi zevkine göre dekore eder, eski evini hatırlatan eşyalar yerleştirir ve mahalleyi keşfeder. İsmail’in desteğiyle İsmail’in annesi yeni bir hayata alışır.

2.İsmail’in yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

İsmail’in annesi, yangın nedeniyle çok zor bir deneyim yaşadı. Yeni bir eve alışması zaman alabilir ve bu süreçte ona destek olmak çok önemlidir.

İsmail’in yerinde olsaydım şunları yapardım:

Annemi yeni eve alışması için desteklerdim. Onunla sık sık konuşur, duygularını anlamaya çalışır ve ona yeni evi sevmesi için yardımcı olurdum.

Eski evini hatırlatacak şeyler yapardım. Örneğin, eski evini hatırlatan fotoğraflar veya eşyalar yerleştirirdim.

Yeni eve alışması için ona zaman tanırdım. Yeni bir eve alışmak zaman alır ve bu süreçte ona destek olurdum.

3.Para biriktirmenin faydaları nelerdir? Açıklayınız.

Para biriktirmenin birçok faydası vardır.

Hayatta her zaman beklenmedik şeyler olabilir. Bir hastalık, kaza veya iş kaybı gibi durumlar, maddi sıkıntılara yol açabilir. Para biriktirmek, bu gibi durumlarda maddi sıkıntıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Para biriktirmek, hayallerimizi gerçekleştirmek için de gereklidir. Örneğin, bir ev almak, araba almak veya bir tatile çıkmak gibi hedeflere ulaşmak için para biriktirebiliriz.

Para biriktirmek, kendimizi güvende ve rahat hissetmemizi sağlar. Örneğin, bir acil durum için paramız olduğunda daha az endişe duyarız.

4.Yangın gibi beklenmedik bir olayla karşılaşırsak ne yapmalıyız?

Yangın gibi beklenmedik bir olayla karşılaşırsak, öncelikle sakin olmalıyız. Paniğe kapılmamız, durumu daha da kötüleştirebilir. Ardından, durumu kontrol altına almak için gerekli adımları atmalıyız. Yangın durumunda, 112’yi arayarak yardım istemeliyiz.

5.Sevdiklerimizle yaşadığımız bir kaza veya felaket sonrasında nasıl bir destek sunabiliriz?

Sevdiklerimizle yaşadığımız bir kaza veya felaket sonrasında, onlara duygusal destek sunabiliriz. Onların duygularını ifade etmelerine yardımcı olabiliriz, onları dinleyebilir ve anlayış gösterebiliriz. Ayrıca, onlara fiziksel destek de sunabiliriz. Ev işlerine yardım edebilir, onlara yemek yapabilir veya alışverişe gidebiliriz.

6.Yeni bir eve taşınmak zor bir deneyim olabilir. Siz yeni bir eve taşınırken nelere dikkat edersiniz?

Evet, yeni bir eve taşınmak zor bir deneyim olabilir. Yeni bir yere uyum sağlamak, yeni bir çevreyi tanımak ve yeni bir hayata başlamak zaman alabilir.

Ben yeni bir eve taşınırken şu noktalara dikkat ederim:

Bütçeme ve ihtiyaçlara uygun bir ev seçmek, yeni bir hayata alışmak için önemlidir. Evimin konumuna dikkat ederek ulaşım ve alışveriş gibi temel ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim bir bölgede yer almasını sağlarım. Evimin güvenliğine dikkat ederek kendimi ve ailemi güvende hissedeceğim bir eve taşınmaya dikkat ederim. Yeni çevremi tanımak için mahallemi keşfederim, yeni insanlarla tanışıp yeni aktivitelere katılırım. Eski hayatımdan hatırladığım güzel anılarımı yeni hayatımıza taşıyarak kendimi daha rahat hissettirmeye çalışırım.

YAZMA ÇALIŞMASI: 

Bugün sizlerle birlikte bir hikaye tamamlama çalışması yapacağız. Bu çalışmanın amacı, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olmaktır.

Öncelikle hikayenin başlangıç ​​ kısmını okuyacağız. Ardından hikayenin düğüm ve çözüm kısımlarını kendi fikirlerimize göre tamamlayacağız.

Hikâyenin sonunu tamamlarken aşağıdaki soruları göz önünde bulundurabilirsiniz:

Aşağıda bir hikâyenin başlangıcı verilmiştir. Hikâyeyi “Sevdiklerimizle yaşadığımız bir kaza veya felaket sonrasında onlara nasıl destek olabiliriz?” ana fikrine ve aşağıda verilen sorulara uygun bir biçimde tamamlayınız.

1.Ahmet’in arkadaşının kaza geçirmesini duyduğunda ne hissetti?

2.Ahmet, arkadaşının yanında ne yaptı?

3.Ahmet, arkadaşının iyileşmesi için ne yaptı?

4.Ahmet’in desteği, arkadaşının iyileşmesine nasıl yardımcı oldu?

5.Ahmet, arkadaşına destek olduğu için neler hissetti?

                                                     Sevdiklerimize Destek

Ahmet, 5. sınıfa giden bir çocuktur. Bir gün, arkadaşıyla birlikte bisiklete binerken bir kaza geçirdiler. Ahmet, kazada hafif yaralandı ancak arkadaşının durumu daha ağırdı.

Ahmet, arkadaşının kaza geçirdiğini duyduğunda çok üzüldü. Hemen hastaneye gitti ve arkadaşının yanında kaldı. Arkadaşı, kaza sonrası şok ve korku içindeydi. Ahmet, arkadaşının duygularını dinledi ve ona destek olmaya çalıştı.

Ahmet, arkadaşının iyileşmesi için elinden geleni yaptı. Ona yemek yedirdi, kitap okudu ve onunla konuştu. Arkadaşı, Ahmet’in desteği sayesinde kısa sürede iyileşti.

Ahmet, arkadaşına destek olmaktan mutluydu. Arkadaşının iyileştiğini görmek, ona da iyi gelmişti.

Bu hikayede, Ahmet’in arkadaşına nasıl destek olduğu görülüyor. Ahmet, arkadaşının duygularını dinledi, ona zaman tanıdı ve ona yardımcı oldu. Ahmet’in desteği, arkadaşının iyileşmesine yardımcı oldu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır