Yazılı ve Ders Etkinliklerine Katılım Notu Kaç Tane Verilir?

Yazılı ve Ders Etkinliklerine Katılım Notu Kaç Tane Verilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulları Yönetmeliği’ne göre, bir dersten kaç tane yazılı ve ders etkinliklerine katılım notu verileceği, o dersin haftalık ders saati sayısına göre belirlenir.

Haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olan dersler için 2 yazılı ve 2 ders etkinliklerine katılım notu verilir.

Haftalık ders saati sayısı 2’den fazla olan dersler için 3 yazılı ve 3 ders etkinliklerine katılım notu verilir.

Örneğin, haftalık ders saati sayısı 3 olan bir ders için 3 yazılı ve 3 ders etkinliklerine katılım notu verilir. Haftalık ders saati sayısı 2 olan bir ders için ise 2 yazılı ve 2 ders etkinliklerine katılım notu verilir.

Ders etkinliklerine katılım notu, dersin öğretim programında yer alan etkinliklere katılımı ve performansı ölçmeye yöneliktir. Bu etkinlikler, sınıf içi tartışmalar, grup çalışmaları, deneyler, projeler, sunumlar gibi etkinlikler olabilir.

Ders etkinliklerine katılım notu, her ders için 100 tam puan üzerinden verilir. Bu not, öğrencinin o dersle ilgili kazanımlara ne kadar ulaştığının bir göstergesidir.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre sınavlar

Yazılılar için:

MADDE 22 – (1) İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilere;

a) (Değişik:RG-31/1/2018-30318) 4, 5, 6, 7 ve 8 ‘inci sınıflarda her dersten bir dönemde iki sınav yapılır. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta/şubede bir  günde yapılacak sınav sayısı ikiyi, her bir sınav süresi ise bir ders saatini geçemez. Ortak değerlendirme  yapılmasına imkân vermek üzere; sınavlar ilgili zümre kararı doğrultusunda okul  müdürlüğünce ortak olarak da yapılabilir. Ortak sınavların soruları ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince hazırlanır.

Ders etkinliklerine katılım için:

(3) (Değişik:RG-16/6/2016-29744)(2) Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 ‘den fazla olanlara ise 3 defa ders  etkinliklerine katılım puanı verilir.

Yazılı ve Ders Etkinliklerine Katılım Notu Kaç Tane Verilir?

e-okulda kaç tane ders etkinliklerine katılım notu verilir?

Ortaokullarda Yazılı ve Ders ve Etkinliklere Katılım Notu Kaç Tane Verilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır