Yüreğinizde Bir Yer Açın Metni Cevapları Sayfa 78-79-80-81-82-83-84

Yüreğinizde Bir Yer Açın Metni Cevapları Sayfa 78-79-80-81-82-83-84

 

HAZIRLIK

Arkadaşlarınızla yaşadığınız anlaşmazlıkları nasıl çözüyorsunuz?

Arkadaşlarımla yaşadığım anlaşmazlıkları çözmek için öncelikle sakin kalmaya ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Ardından, arkadaşımın da bakış açısını dinleyerek, sorunun her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözümünü bulmaya çalışıyorum. Eğer sorunu kendi aramızda çözemezsek, bir yetişkinden yardım alıyoruz.

Aşağıdaki görsellerde anlatılan sorunları tespit ediniz. Yaşanan bu sorunların çözüme kavuşabilmesi için görsellerdeki çocuklar birbirlerine nasıl davranmalıdırlar? Açıklayınız.

1.Görsel

ssssss

 

 

 

 

 

Görselde iki çocuk ip atlıyor. Biri ip atlıyor, diğeri ise ip atlayan arkadaşının yanında duruyor. Bu durumda, ip atlayan kız arkadaşıyla ipi paylaşabilir. Böylece, iki çocuk birlikte ip atlayabilir. Bu, çocukların hem birbirlerini daha iyi tanımasına hem de eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır.

2.Görsel

222

 

 

 

 

 

Görselde iki genç birbirlerine kızgın ifadelerle bakıyor. Bu durumda, gençler öncelikle sakinleşmeye çalışmalıdır. Sakin olduktan sonra, birbirlerinin neden kızgın olduğunu anlamaya çalışmalıdırlar. Anlaştıktan sonra, sorunu çözmek için bir yol bulabilirler. Örneğin ortak bir karar alarak sorunu çözebilirler veya birbirlerinden özür dileyerek sorunu çözebilirler.

3.Görsel

222 1

 

 

 

 

Görselde bir çocuk futbol topunu elinde tutuyor. Diğer çocuk ise topu oynamak istiyor. Bu durumda, çocuk topu arkadaşıyla paylaşabilir. Böylece, iki çocuk birlikte futbol oynayabilir. Bu, çocukların hem birbirlerini daha iyi tanımasına hem de eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır.

 

YÜREĞİNİZDE BİR YER AÇIN

Ben henüz hayatın başındayım.

Savaş nedir, bilmiyorum.

Bu kavgalar neden?

Anlamıyorum.

 

Barışı öğretin bana.

Beyaz güller verin ellerime.

Kaybolmayayım,

Bir çığlığın orta yerinde.

 

Kardeşçe yaşamayı öğretin.

İnsan olmanın onurunu…

Zalimlerin zulmüne karışmasın hıçkırıklarım.

Öğretin bana doğruluğu.

 

Silinmesin renkleri gökkuşağımın.

Rüyalarım en güzel yerinde bölünmesin.

Umudunuzu bağladığınız yarınlarınız,

Korkuya yenilmesin.

 

Ben henüz hayatın başındayım.

Savaş nedir, bilmiyorum.

Bu kavgalar neden?

Anlamıyorum.

Ben,

Sevgiye, kardeşliğe, dostluğa…

Yüreğinizde bir yer açın diyorum.

Ülkü DUYSAK

 

ÜLKÜ DUYSAK HAYATI VE EDEBİ KİŞİLİĞİ

Gaziantep’te dünyaya gelen Ülkü Duysak ilk öğrenimini Gaziantep’te, orta öğrenimini Kilis’te, yüksek öğrenimini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde tamamladı. Afyon, Yozgat, Adapazarı ve Ankara’da Türkçe öğretmenliği, Sapanca’da edebiyat öğretmenliği yaptı.

Şair ve yazarlığının yanısıra eğitimci de olan Ülkü Duysak, çocuklar için, şiir, tekerleme, öykü ve masallar da yazmakta olup Çocuk Edebiyatçıları Birliği üyesidir. Yurdun çeşitli bölgelerinde düzenlenen şiir, tekerleme, kompozisyon, tiyatro metni konularında yapılan yarışmalarda birçok ödülü olan şairin bazı şiirleri bestelenmiş olup, ayrıca bir de romanı bulunmaktadır.

ESERLERİ:

Abla Oldum, Açgözlü Tavşan, Alican’ın Gözlüğü, Annelerin Görevi, Barış Kurabiyesi, Beyaz Kanatlı Kelebek, Karbeyaz ile Patiska, O Gün Her Şey Çok Güzeldi, Peruklu Kelaynak, Üç Arkadaş Gür Tepe, Güzel Şeyler, İkiz Kardeşler, Küskün Gökkuşağı, Mutluluk Kuşu, Ördek Yavrusu Lili, Ponpon Tavşan, Robot Hoptur, Tontik Balık, Yoğurt Kovası  Ayı Yavrusu Tombik, Ben Kimim? Doktor Ağaçkakan, Ekmek Sırası, Giyilemeyen Ayakkabılar, Hayvanların Dostluğu, Işıklı Ayakkabılar, Kardan Kadın, Sabah Kahvaltısı, Sincap Taratum Anne Bulut Kirlendi, Bahadır’ın Ağaç Sevgisi, Dangıl ile Dungul, Dikenli Ormanda Ne Yapmış? Hatadan Dönmek, Orman Sunusu, Mevsimleri Ziyaret, Her Dal İçin Bir Fidan, Rüzgâr Kimlere Yardım Ediyor? Yavru Yengeç

Roman: Çözümsüz

1.ETKİNLİK

 1. Okuduğunuz şiirden alınan aşağıdaki kelimelerin anlamlarını şiirde yer aldığı dizelerden

hareketle tahmin ediniz.

KAVGA: Düşmanca davranış ve sözlerle ortaya çıkan çekişme veya dövüş; çıngar

BARIŞ: Savaşın bittiğinin bir antlaşmayla belirtilmesinden sonraki durum; sulh, hazar

ZALİM: Acımasız ve haksız davranan, zulmeden

SEVGİ: İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu; muhabbet

SAVAŞ: Devletlerin diplomatik ilişkilerini keserek giriştikleri silahlı mücadele; harp (I), cenk, cidal, kıtal

ÇIĞLIK: Acı, ince ve keskin ses; feryat, vaveyla

GÖKKUŞAĞI: Yağmur damlacıklarından geçen güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla gökyüzünde oluşan yedi renkli kemer biçimindeki görüntü

YÜREK: Kalp, gönül

HAYAT: Yaşam

ZULÜM: Güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkalarına yaptığı her türlü kötülük, haksızlık

RÜYA: Düş

KARDEŞ: Aynı anne babadan doğmuş veya anne babalarından biri aynı olan çocukların birbirine göre adı; karındaş

b. Tablodaki kelimelerden birini seçiniz. Seçtiğiniz kelimeyi arkadaşlarınızla paylaşmayınız. Öğretmeninizin kontrolünde tahtaya çıkarak seçtiğiniz kelimeyi konuşmadan, sadece çizerek arkadaşlarınıza anlatmaya çalışınız. Bunun için kelimenin anlamından ya da çağrışımlarından faydalanınız. Arkadaşlarınızdan anlatmaya çalıştığınız kelimeyi tahmin etmelerini isteyiniz. Arkadaşlarınızın tahminlerinden sonra kelimenin anlamını sözlükten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri sözlüğünüze yazınız. Bu kelimelerden üçünü cümlede kullanarak aşağıya yazınız.

 Bu etkinliği sınıf içinde beraber yapmalısınız.

2.ETKİNLİK

10sce5s

 

3.ETKİNLİK

szzhnvq

4.ETKİNLİK

Metinden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Şiirde insanlara seslenen kimdir?

Metinde insanlara seslenen, bir çocuktur. Şiirde, “Ben henüz hayatın başındayım.” dizesi ile çocuğun henüz küçük ve deneyimsiz olduğu vurgulanır. Ayrıca, “Ey insanlar, ey yaşlı ve genç, ey büyük ve küçük, ey anneler ve babalar” gibi ifadeler kullanılarak, çocuğun tüm insanlara seslendiği vurgulanır.

Çocuk, kendisine nelerin öğretilmesini istiyor?

Çocuk, kendisine şu şeylerin öğretilmesini istiyor:

 • Barış: Çocuk, savaşın ne olduğunu bilmiyor ve bu kavgaların neden olduğunu anlamıyor. Bu nedenle, kendisine barış öğretilmesini istiyor.
 • Kardeşlik: Çocuk, kardeşçe yaşamanın önemini biliyor ve insanlar arasında kardeşlik bağlarının güçlenmesini istiyor.
 • Doğruluk: Çocuk, doğruluğun önemini biliyor ve insanların doğruluk ve adalet içinde yaşamasını istiyor.
 • Sevgi: Çocuk, sevginin gücünü biliyor ve insanların birbirlerini sevmesini istiyor.

Çocuğun isteklerine katılıyor musunuz? Neden?

Evet, çocuğun isteklerine katılıyorum. Çünkü bu değerler, herkesin öğrenmesi gereken temel değerlerdir. Sevgi, barış, kardeşlik, doğruluk ve sevgi, insanların bir arada barış ve huzur içinde yaşamasını sağlayan değerlerdir.

Bu değerler, çocukların hem kendi kişisel gelişimleri hem de toplum için faydalı bireyler olmaları için gereklidir. Sevgi dolu, barışçıl, kardeş canlısı, adil, doğru ve sevgi dolu bireyler, daha mutlu ve yaşanabilir bir dünya yaratabilirler.

Çocuk, bu değerlere sahip bir dünyada yaşamak istiyor. Bu, herkesin isteyebileceği bir şeydir. Bu nedenle, çocukların bu değerleri öğrenmesi için elimizden geleni yapmalıyız.

Şiirde, çocuğun isteklerinin gerçekleşmesi için insanların neler yapması gerektiği de vurgulanır. Örneğin, çocuklara sevgi, barış, kardeşlik gibi değerleri öğretmek için aileler, öğretmenler ve toplum birlikte hareket etmelidir.

 

49s8wbu

3klqbzg

6.ETKİNLİK

DÜNYANIN EN İYİ ÖĞRETMENİ

Aşağıda verilen “Dünyanın En İyi Öğretmeni” metnini okuyunuz. Metni tür ve biçim yönünden “Yüreğinizde Bir Yer Açın” metniyle karşılaştırınız.

49 yıl önce, bir yaz günü, annemin babamın beşinci çocuğu olarak dünyaya geldim.

Doğduğum yeri her yıl ziyaret ederim. (…)

İlkokula başlamama yakın Kayseri’ye taşındık. Daha doğrusu, okullar açılınca şehre gidiyor, kapanınca köyümüze dönüyorduk.

Hem iyiydi hem kötü. İyiydi, yaz boyu ağaçlara, tepelere tırmanabiliyordum.

Ağabeyimle, kendi yaptığımız oltalarla Kızılırmak’tan balık tutuyorduk. Kuşlar, arılar, karıncalar biraz hayal gücüyle arkadaşa dönüşüveriyorlardı. Kötüydü, çünkü köydekiler şehirli konuşmama, şehirdekiler köylü konuşmama gülüyorlardı. Radyo en doğrusunu bilir diye, onun gibi konuşmaya başladım ben de. Bu kez herkes güldü. Artık bir kekemeydim. Kesintisiz süren tek arkadaşlığım kedimiz Elvan’laydı. Hasır sepetin içinde, ben nereye o oraya…

Okula başlamayı çok istiyordum ama korkuyordum da. Güzel konuşamazsam pekiyi ile nasıl geçecektim? Üç yaş büyük ağabeyime, okulda öğrendiklerinin birazını da bana öğretmesi için yalvarıyordum. O da gürültü patırtı yapmamam, çantasını karıştırmamam koşuluyla bir şeyler öğretiyordu bana. Bu korkuyla, yüze kadar ileri geri saydım durdum.

Neyse ki dünyanın en iyi öğretmeni benim öğretmenim oldu.

“Yumurtanın kulpu yok

Gözlerimde uyku yok

Sür gemici gemiyi

Hiç kimseden korkum yok.”

Türküsüyle başlıyorduk derse. Ben kulplu yumurtalar hayal ediyordum. Bir de denizi; önce dumanı, sonra bacası görünen gemiyi çok merak ediyordum. İlk şiirim deniz hakkındaydı.

Şiirde hiç kimseden korkmadığımı anlatıyordum. Öğretmenim gurur duymuştu benimle. Şimdi taa o zamandan kalma bir özlemle, denize, gemilere bakar dururum.

Yüreğinizde Bir Yer Açın

Tür: Anı

Biçim: Düzyazı

Dünyanın En İyi Öğretmeni

Tür: Şiir

Biçim: Dize

 

7.ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirden alınan yandaki dizeleri inceleyiniz. Dizelerdeki altı çizili sözcüklerin size çağrıştırdığı duygu ve düşünceler hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda dilimize henüz yerleşmemiş yabancı kelimelerin yerine Türkçelerini kullanınız. Uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini doğru yerde kullanırken beden dilinizi de etkili bir şekilde kullanınız. Konuşmalarınız esnasında dinleyici arkadaşlarınızla göz teması kurmayı unutmayınız.

Kardeşçe yaşamayı öğretin.

İnsan olmanın onurunu

Zalimlerin zulmüne karışmasın hıçkırıklarım.

Öğretin bana doğruluğu.

 

Kardeşçe sözcüğü, şiirde bana sevgi, saygı, hoşgörü ve dayanışma duygularını çağrıştırıyor. Kardeşçe yaşamak, insanların birbirini anlaması ve kabul etmesi anlamına geliyor. Şiirde, çocuk, insanların kardeşçe yaşamasını istiyor. Bu, çocukların barış ve huzur içinde yaşamak istediklerini gösteriyor.

Onur sözcüğü, şiirde bana insan olmanın değerini çağrıştırıyor. İnsan olmanın onuru, insanın sahip olduğu hakları ve sorumlulukları ifade ediyor. Bu haklar ve sorumluluklar, insanların özgür ve adil bir şekilde yaşamalarını sağlıyor. Şiirde, çocuk, insan olmanın onurunun kendisine öğretilmesini istiyor. Bu, çocukların kendi haklarını ve sorumluluklarını bilmek istediklerini gösteriyor.

Zulüm sözcüğü, şiirde bana acı, üzüntü ve öfke duygularını çağrıştırıyor. Zalimler, insanların haklarını ihlal eden ve onlara zulmeden kişilerdir. Zalimlerin zulmüne maruz kalmak, insanların acı ve üzüntü yaşamasına neden olur. Şiirde, çocuk, zalimlerin zulmüne maruz kalmamak istiyor. Bu, çocukların zulme karşı duydukları tepkiyi gösteriyor.

Doğruluk sözcüğü, şiirde bana dürüstlük, adalet ve güven duygularını çağrıştırıyor. Doğruluk, insanların dürüst ve adil davranmasıdır. Bu değer, insanların birbirleriyle güven içinde yaşamalarını sağlar. Şiirde, çocuk, doğruluğun kendisine öğretilmesini istiyor. Bu, çocukların doğruluk kavramını bilmek ve uygulamak istediklerini gösteriyor.

Sonuç olarak şiirde geçen bu sözcükler, çocukların barışçıl, adil ve eşitlikçi bir dünyada yaşamak istediklerini gösteriyor. Bu, çocukların gelecek için umut verici bir mesajı.

 

8.ETKİNLİK

Anlaşmazlıkların savaşların ve kavgaların olmadığı bir dünya hayal ediniz. Kardeşlik ve barışın hüküm sürdüğü bu dünyada insanlığın nasıl gelişeceğini düşününüz. “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında edindiğiniz bilgilerden de faydalanarak böyle bir dünyada yaşayabilmemiz için neler yapılması gerektiğini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

Metninizi yazarken aşağıdaki aşamalara uyunuz:

 1. Yazmaya başlamadan önce metnin konusunu ve ana fikrini belirleyiniz.
 2. Giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşan bir taslak hazırlayınız.
 3. Metninizde günlük hayattan örnekler veriniz.
 4. Yazınızı bitirdikten sonra metni gözden geçirerek varsa yazım ve noktalama hatalarınızı düzeltiniz.
 5. Metninize başlık koymayı unutmayınız.

Anlaşmazlıkların Savaşların ve Kavgaların Olmadığı Bir Dünya

Anlaşmazlıkların savaşların ve kavgaların olmadığı bir dünya hayal edin. Bu dünyada insanlar, farklı dil, din, ırk ve kültüre sahip olsalar da birbirlerine saygı duyar ve barış içinde yaşarlar. Dünyanın her yerinde kardeşlik ve sevgi hüküm sürer.

Bu dünyada insanlar, daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürerler. Eğitime ve sağlığa daha fazla yatırım yapılır. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, insanlığın refahını daha da artırır.

Çevre, insanlar tarafından korunur ve gelecek nesiller için sağlıklı bir şekilde bırakılır. Doğal kaynaklar, sürdürülebilir bir şekilde kullanılır.

Bu dünya, insanlığın en büyük ideallerinden biridir. Ancak, bu ideali gerçekleştirmek için önemli adımlar atılması gerekir.

Anlaşmazlıkların, Savaşların ve Kavgaların Olmadığı Bir Dünya İçin Neler Yapılmalıdır?

Anlaşmazlıkların savaşların ve kavgaların olmadığı bir dünya için öncelikle insanların birbirlerini daha iyi anlamaları gerekir. Bu, farklı kültürlere ve bakış açılarına saygı duymayı öğrenmekle mümkündür.

İnsanlar, farklılıklarını bir zenginlik olarak görmeyi ve bu farklılıkları bir arada yaşamanın yollarını bulmayı öğrenmelidir.

Bunun için, eğitim sistemlerinde bu konulara daha fazla yer verilmesi gerekir. İnsanlar, küçük yaşlardan itibaren farklı kültürleri tanımayı ve farklılıklara saygı duymayı öğrenmelidir.

Ayrıca, medya ve iletişim araçlarının da bu konudaki rolü önemlidir. Medya, farklı kültürleri tanıtıcı programlar ve yayınlar yaparak insanların birbirlerini daha iyi anlamalarına katkıda bulunabilir.

İnsanlar, birbirlerine sevgi ve saygıyla yaklaşmayı öğrenmelidir. Bu, empati kurmayı ve başkalarının duygularını anlamayı öğrenmekle mümkündür.

İnsanlar, kendilerini başkalarının yerine koyarak onların bakış açılarını anlamaya çalışmalıdır. Bu, anlaşmazlıkların ve çatışmaların önlenmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak, anlaşmazlıkların, savaşların ve kavgaların olmadığı bir dünya için insanların birbirlerini daha iyi anlamaları ve birbirlerine sevgi ve saygıyla yaklaşmaları gerekir. Bu, eğitim, medya ve iletişim araçlarının rolü ile birlikte, insanların kendi çabalarıyla da mümkün olabilir.

Anlaşmazlıkların Savaşların ve Kavgaların Olmadığı Dünya İçin Öneriler

Anlaşmazlıkların, savaşların ve kavgaların olmadığı bir dünya için aşağıdaki öneriler yapılabilir:

 • Eğitim sistemlerinde farklı kültürlere ve bakış açılarına saygı duymayı öğreten derslere yer verilmelidir.
 • Medya, farklı kültürleri tanıtıcı programlar ve yayınlar yaparak insanların birbirlerini daha iyi anlamalarına katkıda bulunmalıdır.
 • İnsanlar, empati kurmayı ve başkalarının duygularını anlamayı öğrenmelidir.
 • İnsanlar, şiddetten uzak durmayı ve barışçıl yollarla sorunlarını çözmeyi öğrenmelidir.
 • İnsanlar, doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına önem vermelidir.

Bu önerilerin hayata geçirilmesi ile birlikte, anlaşmazlıkların, savaşların ve kavgaların olmadığı daha yaşanabilir bir dünya mümkün olabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır